ZŠ Eduard pomáhá přírodě – akce Ukliďme Česko

Jeden z důležitých pilířů vzdělávání – enviromentální výchovu, přirozeně naplňujeme během celého školního roku. Naše děti s nadšením diskutují o vlivu člověka na životní prostředí a přichází s různými nápady, jak přírodě pomoci. Starají se o své okolí, rády pracují na školní zahradě, v zimě vyrábí příkrmy pro zvěř. Pravidelnou aktivitou je i akce Ukliďme Česko. Do celostátní výzvy na ochranu přírody jsme se letos zapojili 31. 3. Neodradilo nás nepříznivé
počasí a ani menší účast z důvodu nemocí. Po úvodních bezpečnostních instrukcích a rozdělení do pracovních týmů, se šest sběrných skupinek vydalo na smysluplnou misi: aktivně se podílet na ochraně přírody.

Úklid probíhal v blízkosti naší školy i přilehlém okolí. Vycházkou jsme prošli ulici Terezy Novákové až k rozcestí. Nasbírali jsme úctyhodné množství odpadků, ale také nedocenitelné zážitky a zkušenosti. A že jich nebylo málo. Při práci jsme si utužili skupinovou spolupráci, komunikaci v týmu, koordinaci práce i aktivní pomoc ostatním. Cestu provázela spousta smíchu a vtipných nálezů. A co jsme například našli? Ztracené dudlíky, zimní rukavice, boty, zachovalou dětskou knížku, krabici s jídlem a pitím… a samozřejmě také spoustu kovu, sklenic, papírů a plastů. Odpadky jsme předali na smluvené místo s městským úřadem Brno-Řečkovice.

Při závěrečném zhodnocení byly všem účastníkům předány drobné dárky – diplomy a nálepky Ukliďme Česko. Největší odměnou však pro nás byl hřejivý pocit pomoci, který si s sebou neseme i do dalších dní. Víme, že nemusíme pomáhat jen jednou za rok. Pomáhat přírodě lze vždy a všude. A pokud si to každý z nás uvědomí, „máme vyhráno“, jak říkají naše děti. Každý z nás je součástí něčeho většího, a i malým činem můžeme ovlivnit celý svět. Důkazem je i akce Ukliďme Česko, která je součástí celosvětových úklidů World Cleanup Day, do kterých je zapojeno již více než 100 zemí na všech kontinentech.

A my všichni už se těšíme na příště!