Sousedský vánoční jarmark 2022

Již první rok fungování naší školy jsme se rozhodli započít tradici předvánočního setkávání v prostorách Eduarda, i když nás bylo jen maličko a akce byla poměrně komorní. O to větší radost přineslo nám, kteří jsme toto předvánoční setkání zažívali již po čtvrté, to obrovské množství návštěvníků, výrobků a obecného zapojení, které provázelo náš Sousedský vánoční jarmark 13. 12. 2022.

Samotné přípravy na akci začaly několik týdnů předem. Akce takové velikosti v našich podmínkách si žádá rozdělení povinnosti nejen mezi dospěláky, ale i samotné třídy. V této přípravné fázi jsme se věnovali chystání výrobků k prodeji na jarmark. Každá třída věnovala mnoho času výrobě například polévkových směsí, čokolád, solí do koupele, pečených čajů či perníčků a mnoha dalších výrobků vynikající kvality ve skvělém designu. Nestydíme se říci, že mnoho nabízených výrobků by se neztratilo na velkých vánočních trzích třeba na Svoboďáku. Také jsme zdobili třídy, sál, chodbu a jídelnu a celý den pracovali pilně jako včelky, abychom si samotný jarmark užili v klidu a bez starostí. A pečlivá příprava se vyplatila, protože během jarmarku všechny pilné včelky věděly, co mají na starost, u jakého stánku prodávají a jaké výrobky nabízí zákazníkům. Děti tak přirozenou formou posilují svou finanční gramotnost, procvičují rozměňování, upevňují znalost hodnoty a síly peněz, jelikož si výrobky po domluvě s vyučujícími také nacenily. Během prodeje děti přišly také s různými prodejními strategiemi, takže jsme se při závěrečném zhodnocení mohli bavit o reklamě, slevách, akcích typu 2+1 zdarma a dalších.

Tento kouzelný podvečer ovšem nebyl jenom o prodejním jarmarku. Slavnostní atmosféru navodila hned zpočátku nejen nádherná výzdoba chodby, ale také naše tři vítačky ze čtvrté třídy, které se o příchozí hosty postaraly, předaly jim zpěvníčky a infoletáčky a vysvětlily, co je dnes čeká. Toto je jen jedna z mnoha individuálně vybíraných aktivit, které nabízíme dětem jako možnost posílení jejich silných stránek. Návštěvníci měli příležitost se občerstvit v kavárně a projít se po spodním patře školy, kde byly prodejní stánky první půl hodinu nachystané pouze na koukání a obdivování. Po zazvonění zvonečku jsme požádali rodiče k přesunutí do sálu, kam poté děti potmě, pouze se svíčkami, nastoupily za tichého brumenda vánoční koledy, a tím se nachystaly na společné zpívání koled. Koledy totiž byly další z věcí, které naše děti věnovaly mnoho času již od začátku listopadu. A to nejen v hodinách hudební výchovy. Při samotném vystoupení totiž vedle sebe stály mladší a starší ročníky, které se samozřejmě musely dopředu sladit. Jak jedna holčička sama prohlásila: „Bylo to, jako by zpívali andělé“. A já doplňuju, že jsme z vystoupení dětí, z toho, jak se koledy linuly sálem, měli husí kůži. Kromě klavírního doprovodu zazněla i zobcová a příčná flétna a my už se těšíme, až třeba příští rok přibydou další hudební nástroje v našem repertoáru.

A kromě stánků s výrobky dětí a rodičů a přátel školy jsme v našich řadách přivítali i prodejní stánek kočičího útulku pro stará a nemocná zvířata, Brněnského Maxe. Zástupkyně útulku si po akci odvážela nejen výdělek z prodaných věcí, ale rovněž dvě obří krabice krmiva a potřeb pro kočky, které v rámci materiální sbírky darovali rodiče, děti a zaměstnanci školy. Velmi všem za přispění a podporu děkujeme a jsme rádi, že je dobročinnost součástí našeho působení.

Všem zúčastněným ze srdce děkujeme za podporu, že jste přišli, pobyli s námi, prohodili pár slov, možná i v některém našem stánku nakoupili. Moc to pro nás i pro děti znamená, což se nám potvrdilo i při zpětné vazbě den po akci, když děti samy sdílely, že radost a podporu návštěvníků cítily také. Také díky vám můžeme pro naše děti v Eduardovi vytvářet přívětivé prostředí a nezapomenutelné zážitky.

Více fotografií z akce naleznete ve fotogalerii.

Za ZŠ Eduard Marie Hrušková