Poznáváme naše město – Královo Pole

Měsíc listopad patřil poznávání městské části Královo Pole, a proto jsme se v rámci našeho expedičního dne vydali do Technického muzea, které se v této části nachází. Tentokrát nebylo třeba vstávat brzy, v poklidu jsme se sešli ve škole v běžnou dobu, seběhli kopec na konečnou jedničky a počkali si na autobus 65. Tím jsme se dopravili do Technologického parku a jednu zastávku poté dojeli šalinkou číslo 12. Děti jsou ve vozech MHD s každým výletem víc a víc sebejisté, cvakání jízdenek ani přestupy již neprovází obavy. V muzeu jsme se vrátili v čase a v uličce řemesel jsme se dozvěděli o moderních i dávných vánočních tradicích. Bylo velmi příjemné, že naše malá skupinka měla paní průvodkyni jen pro sebe a mohli jsme tedy pokládat spoustu dotazů, jelikož na ně byl dostatek času. Povídali jsme si například o tom, co znázorňuje betlém, nahlédli jsme do dobových obchůdku řemeslníků a dozvěděli se spoustu nových informací o Vánocích nedávné minulosti. Například, že perníčky se nazývají právě takto, protože se do nich dříve přidával pepř. Děvčata si zkoušela hodit bačkorou a s radostí můžeme říci, že v následujícím roce se nám žádná neprovdá. Po čase stráveném v uličce řemesel jsme se přesunuli do dílny a vyrobili jsme si vánoční ozdobu. Měli jsme také možnost projít si stálé expozice, čehož jsme s radostí využili. Děti si tak poznání zažily i mimo budovu školy a my máme radost z jejich zájmu o motory, auta, lodě, hudební nástroje a další zajímavé věci. K tomu si cvičí paměť a postřeh při plnění úkolů v muzeu. Děti nejen tímto výletem získávají sebedůvěru při komunikaci s dospělými, při žádání o informace či o radu. V muzeu byla spousta ochotných asistentů, kteří nám odpovídali na dotazy či nás k dotazům vybízeli, což mnohé naše děti uvítaly. V měsíci prosinci jsme si od expedičních průzkumů dali přestávku a už se těšíme, co zajímavého nám přinese měsíc leden.

Více fotografií najdete ve Fotogalerii.