Halloween 2021

Na konci října před podzimními prázdninami jsme si užili tradiční halloweenský projektový den! A byla to pecka!

Od rána do školy proudily zástupy čarodějnic, vodníků, kostlivců a dalších prapodivných stvoření. V napětí se všechny příšery mezi sebou rozkoukávaly a poznávaly a také hádaly, co asi všechno zažijí. Nejprve svolala Bílá čarodějka všechny ke společné řeči, nakonec však nechala mluvit svou temnou sestru Černou čarodějku, která představila plán dne. Oznámila, že je třeba rozdělit se do skupin, ve kterých se budou procházet stanoviště různě po budově. Všichni odvážlivci tedy udělali, co se po nich žádalo, a ve skupinách se vydali na strašidelnou pouť.

Na výtvarném stanovišti děti tvořily kostlivce z tyčinek do uší, což vyžadovalo notnou dávku trpělivosti a klidnou ruku. Dále vytvářely strašidelné obličeje z modelíny typickým halloweenském postavám jako jsou Frankensteinovo monstrum či zombie. Na stanovišti u Bílé čarodějky vařily děti lektvar dle návodu, což si žádalo spolupráci a práci dle daného postupu. Také tam na ně čekala trocha matematiky, protože ani halloweenská strašidla si nemohou dovolit zahálet.

V sále bylo nachystáno anglické stanoviště. Naše strašidla se naučila písničku o halloweenských zvucích. Děti si zatancovaly na tématické písničky a ověřily svůj postřeh. Po celém sále hledaly halloweenské symboly a trénovaly jejich psanou formu. Pro rychlíky byly nachystány osmisměrky, hádanky a vtipy. Nechybělo také stanoviště svačinkové, kde na děti čekaly mimo vlastních svačin i halloweenské pochutiny. Protože žádné strašidlo nepohrdne čerstvým prstíkem anebo křupavými pavoučky!

Samozřejmě bylo třeba prokázat odvahu! Například jedna čarodějka byla tak popletená, že zapomněla, co má ve kterém kotlíku. Na jednom ze stanovišť tak zoufale žádala odvážlivce o pomoc s prohledáváním kotlíků. Děti měly také najít, co do kotlíků nepatří. Ovšem největší výzvou byl zcela bez debat průzkum sklepa! Strašidla měla za úkol projít podzemním bludištěm jenom po svíčkách, na jehož konci nalezly vstupenky na halloweenskou párty. Někteří zcela bez obav prosvištěli bludiště sami, jiní si vzali na pomoc kamaráda. Každopádně potvrzujeme, že strašidla ze ZŠ Eduard se jen tak něčeho nezaleknou.

Na konci celého dne čekala všechny příšerky a strašidla v sále velká taneční párty!

Halloween nám i letos poskytnul skvělou příležitost naplňovat princip učení se prožitkem. Tento způsob výuky máme moc rádi, protože si to užijí děti i pedagogové. Zážitky jsou pestré, netradiční, a zanechají tak dlouhodobou stopu v paměti dítěte. Díky tomu si děti vybudují schopnost nově získané znalosti a dovednosti si lépe vybavit a používat při řešení i jiných úkolů.