PRÁVĚ PROBÍHÁ ZÁPIS do 6. a 7. třídy na školní rok 2024/2025 >> VÍCE INFO ZDE

Exkurze u hasičů Brno-Lidická

Na hasičskou stanici jsme vyjížděli v den, kdy nad naší školou zuřila bouřka. Bedlivě jsme sledovali s dětmi počasí na radaru a ve chvíli, kdy bouřka přešla, jsme s nadšením vyrazili s deštníky a pláštěnkami směr HASIČSKÁ stanice. Po příchodu nás čekalo bezpečnostní školení, jak se na stanici správně chovat. Co například dělat v případě, kdyby vypukl poplach a hasiči museli vyjet k výjezdu.

Během prohlídky jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Provázející pan hasič nám dával i kvízy, zda jsme dávali dobře pozor a vše si zapamatovali. Dozvěděli jsme se například, že každý hasič během své 12hodinové služby vždy slouží u jednoho hasičského vozidla. A musí sledovat, kdy má vozidlo poplach. U každého služebního vozu leží na zemi oblečení, boty jsou napojené přímo ke kalhotám, aby se do nich mohlo rychle obléct. A víte proč? Každý hasič má totiž jen 2 minuty na to, aby k vozidlu přiběhl, oblékl se do tohoto hasičského oblečení a vyjel s autem. A jestli se to dá za 2 minuty stihnout? Co myslíte? Ano, protože jsme poplach zažili – a nejen jeden. Protože venku pršelo jak z konve, ten den měli hasiči nejen v Brně velmi napilno a jen během naší návštěvy měli skoro 10 poplachů a výjezdů. Takže jsme si zažili pravý adrenalin a ano, stihli to. Dokonce jsme viděli, jak sjíždí během poplachu po tyči, rychle oblékají a utíkají do aut pomáhat těm, kteří to nejvíc potřebují. A že zrovna pršelo a nemohlo nikde hořet? Ale my už přece víme, že hasiči nevyjíždí jen k požárům, ale i k různým haváriím a také třeba odčerpávají vodu z vytopených domů, pokud právě hodně prší.

Provázejícímu panu hasiči moc děkujeme za skvělý zážitek a spoustu zajímavých informací. Vysvětlil nám, že tyto návštěvy dětí na stanici jsou velmi důležité. Děti totiž hasiče a jejich práci poznají a v případě nutnosti nebo nenadálé události se jich už nebojí a vnímají je jako důležitou pomoc. No, a kdyby vás náhodou zajímalo, jak se stát hasičem, tak my už to víme  – musíte prý hodně dobře poslouchat (rodiče a učitele), hodně moc jíst a taky hooodně sportovat 😊.

Za druháčky Jana Šimonová