Eduard se učí v zahradě – jak pokračujeme na projektu

V první školní den čekalo na děti několik nových překvapení a změn. Jednou z největších byly práce na naší zahradě, které odstartovaly během prázdnin. Projekt s názvem Eduard se učí v zahradě, který je realizovaný za podpory Státního fondu životního prostředí České republiky, má za cíl přispívat k ochraně životního prostředí a biodiverzitě, zkvalitňovat vzdělávání a výuku žáků v oblasti environmentálního vzdělávání, výchově a osvěta (EVVO), využívat přínosy „učení se venku“ a výuku v co největší míře přesunout do zahrady a okolí.

Děti i pedagogové velmi oceňují, že ačkoliv na zahradě probíhají úpravy, je pořád možné na ní pobývat a být tak přítomni u její proměny. V tuto chvíli děti dohlíží na výrobu a umístění dvou ohrádek na pískoviště, hrají na honěnou mezi boxy na vyvýšené záhony, anebo se těší z výukového amfiteátru, který ačkoliv ještě nemá lavičky, je pro děti velkým lákadlem například během svačinek. Za teplých zářijových dní nám zahrada sloužila pro výuku a pobyt venku.

V tuto chvíli se pracuje na následujících prvcích: přebudování zahrady, zejména terénu, po technické stránce; udržování zahrady (hrabání listí, úklid spadlých větví atp.); výroba vybavení a prvků zahrady (nyní pískoviště, kompostér, ohniště, vyvýšené záhony, výukový amfiteátr, hmatový chodník). Současná situace nám brání v plánovaném setkání s rodiči a veřejností v rámci jejich zapojení do realizace zahrady. Naším záměrem bylo zorganizovat komunitní setkání spojené s výrobou dalších prvků a údržbou stávajícího vybavení, které mělo být zakončeno opékáním na novém ohništi. Věříme, že na jaře se nám akce povede zorganizovat.

Více o projektu zde, aktuální fotogalerie zde.