Celoškolní výlet do Arboreta Křtiny

Jeden z posledních zářijových dní jsme celý strávili v příjemném prostředí Arboreta Křtiny, kam jsme zamířili na celodenní výlet. A protože jsme se v ZŠ Eduard už pořádně rozrostli, jeli jsme autobusem jako nefalšovaní výletníci!

Naši páťáci zážitky z výletu sepsali jako vypravování:

Jednoho dne jsme jeli se školou na výlet, jeli jsme autobusem 30 minut, jeli jsme a jeli, až jsme dojeli. Všichni vystoupili a šli se nasvačit. Potom skoro všichni šli na záchod v budce a ostatní čekali u kamene. Po celé cestě nás prováděly víly a lesopaní Pavla. Pak jsme se rozdělili a věšeli jsme přání na Strom přání. Viděli jsme lesní vílu, jak plakala, také jsme hráli hru s vodou. Pak jsme měřili stromy výškoměrem. Také jsme všichni hráli pikolu, šli jsme dále. Pak jsme seděli na kameni a čekali na ostatní, až přejdou most. Potom jsme přešli i my ostatní, poté jsme měli cestu důvěry a zavázali nám oči. Pak jsme dostali diplom a šli jsme hrát hru s obrázky. Nastoupili jsme do autobusu a jeli do školy.

Program pro nás zařídila paní inženýrka Pavla Přikrylová, koordinátorka projektu Poznej víc. Poutavým vyprávěním si získala pozornost malých i větších dětí, a i díky prvkům zážitkové pedagogiky byla celá exkurze velkým zážitkem. Zastavení u lesní víly bylo věnováno vodě a jejímu úbytku v krajině, děti si hru o vysychajících pramenech velmi užily, ovšem aktivita je vedla k uvědomění si, jak vážné to s vodou v současnosti je. Trasa exkurze je lemovaná dřevěnými sochami a prochází se lesy i loukami, viděli jsme například strom douglasku 198 let starou, jejíž šišky jsme si každý odnesli na památku. Také jsme na padlých stromech pozorovali dřevokazné houby. Most, o kterém se ve vyprávění výše zmínili páťáci, vedl bažinou, a byl pro mnoho dětí proto velkou výzvou a stezkou odvahy. Nejen protože byl mokrý, kluzký a nakloněný, ale i proto, že před cestou jsme vyslechli příběhy o stvořeních, která v bažinách žijí. Na památku jsme od naší lesopaní dostali diplomy s Prosbou lesa, krátkým textem, který dětem neustále připomíná důležitost vztahu mezi člověkem a přírodou.

Celou fotogalerii naleznete po kliknutí zde.