Adventní čas v Eduardovi

Hned zkraje článku s radostí hlásíme, že letošní advent byl pro všechny v ZŠ Eduard opravdu naplněný, bohatý na zážitky a v mnohém pro nás všechny obohacující. Příprava na období očekávání příchodu Ježíška začala již v listopadu, kdy si všechny děti v družině vyráběly do tříd adventní věnce a kalendáře. V těch na ně každý den čekala výzva, například vymyslet co nejvíce slov, která se týkají Vánoc, vybarvit si papírového andělíčka, nakrmit ptáčky a jiná zvířátka na zahradě anebo namalovat společný vánoční obrázek. Adventní věnec nám tematicky obohatil naše komunitní kruhy, které míváme běžně na začátku a konci týdne, ale během adventu jsme se v kruhu setkávali každé ráno.

Předpovědi hlásily celý jeden den sněhu před Vánoci. V předstihu jsme stihli připravit zahradu na sněhovou pokrývku, odklidili jsme poslední zbytky listí, naplnili kompost, posbírali větve a větvičky, které by pod sněhem nešly vidět. Když poté nasněžilo (jsme rádi, že alespoň na ten jediný den!), strávili jsme velkou část dopoledne na zahradě na sněhu. Oprášili jsme naše koulovací dovednosti, hod na cíl, hod do dálky, rychlý běh na sněhu, stavěli jsme ze sněhu různé stavby a útvary, s nadšením se ve sněhu pořádně vyváleli a pak jsme se zlehounka rozpouštěli u radiátorů s čajem v rukou.

Zúčastnili jsme se také krásného projektu Krabice od bot, kdy děti darují dětem. Ze všech věcí, kterými se naše děti rozhodly děti v nouzi obdarovat, jsme seskládali 8 krabic pro kluky i holky v různých věkových kategoriích. Ke každé krabici náleželo i ručně vyráběné vánoční přáníčko, které děti tvořily v družině. Společně jsme krabice zanesli na MÚ v Medlánkách (což byla sama o sobě velká výzva, jelikož krabice plné věcí něco váží, ale díky silným pažím a střídání se jsme to zvládli bez svalové horečky!). Tato příležitost nám mimo obdarovávání samotného nabídla i témata k diskusi, na která naše děti skvěle reagovaly.

V pracovních činnostech žáci Lipové třídy vyráběli krmení pro ptáčky a jiná zvířátka. Za použití máku, šípků, semínek, tuků a jiných ingrediencí přichystali takové množství krmení, že během vánočních prázdnin určitě nebude žádná veverka ani ptáček na naší zahradě o hladu. Vzhledem k velkému množství krmení se do následného rozvěšování krmítek mohly zapojit úplně všechny děti. A část krmení byla umístěna i do zvířecího domečku, který děti neustále zvelebují a vylepšují.

Ve veškerém množství výjimečných aktivit a zážitků by neměl zapadnout velký moment pro všechny prvňáčky, kteří získali Slabikář (a na oslavu si udělali alespoň soukromou party s diskotékou ve třídě). Všechny třídy se až do posledního týdne věnovaly svým běžným žákovským povinnostem. Čtvrťáci se bavili češtinářskou výzvou v rámci adventních úkolů, kdy například překlápěli přísloví do vánoční verze, či zkoumali palindromy (ten nejdelší český obsahuje 435 písmen!). Druháci a třeťáci měli celý jeden den vyhrazený pro práci dle daltonského plánu, který jim dal možnost zvolit si své tempo a pořadí úkolů tak, jak je pro ně samotné nejlepší. Během celého adventního období jsme postupně zvelebovali celou školu vlastními výtvory z výtvarné výchovy či z družiny. Jedno odpoledne v družině jsme pekli perníčky a předposlední den jsme pekli občerstvení na poslední den. Přichystali jsme si sýrové šneky, tyčinky s kmínem, banány s piškotem v čokoládě a další dobrůtky. Společnými silami jsme ozdobili živý stromeček, který nám ve škole dělal společnost, a do naší zimní vesničky přidali vyrobený betlém.

Celý prosinec se u nás nesl na vlně sdílení a vzájemné pomoci a podpory, po chodbách se nesl zpěv či pobrukování koled či alespoň koledy z rádia. Došlo i na vánoční pohádky čtené či puštěné, hráli jsme vánoční hry, tvořili a společně se radovali. A také jsme odpočítávali dny do posledního školního dne před Vánoci, který byl netradiční i tím, že jsme se u stromečku vzájemně obdarovávali. Děti měly jako překvapení přichystán v sále nejen samotný stromeček, ale i světýlka, svíčky, zatažené závěsy pro kouzelnější atmosféru, dárečky už byly pod stromeček uloženy. Den to byl opravdu velmi příjemný a věříme, že díky němu děti vpluly do vánočních prázdnin ještě o něco nadšenější a radostnější.

Krásné Vánoce a ahoj za rok!

Další fotografie najdete v našem adventním albu.